Výsledky: TOP 25 žen českého byznysu 2013

Hospodářské noviny a zpravodajský portál IHNED.cz vyhlásily žebříček TOP 25 nejvýznamnějších žen českého byznysu letos již podeváté. Kromě hlavního pořadí sestavily i 10 oborových žebříčků a zároveň ocenily významné dámy veřejné sféry.

V devátém ročníku ankety TOP 25 žen českého byznysu 2013 zvítězila šéfka firem Olma a Profrost, které patří do skupiny Agrofert, Simona Sokolová. Skokankou roku 2013 je Jaroslava Valová ze Sika. První dámou veřejné sféry je stejně jako loni vrchní státní zástupkyně v Praze Lenka Bradáčová. 

Na slavnostním galavečeru byly ve středu 13. listopadu vyhlášeny tyto žebříčky:

TOP 25 žen českého byznysu 2013 (hlavní žebříček najdete), žebříček najdete ZDE

10 oborových žebříků (druhý ročník) - výsledky najdete ZDE

TOP 5 žen veřejné sféry (3. ročník) - výsledky najdete ZDE

25 nejvýznamnějších podnikatelek a manažerek vybírala odborná porota složená z headhunterů a významných osobností byznysu - složení poroty najdete ZDE. TOP 5 žen veřejné sféry letos zvolili zástupci vydavatelství Economia. 

Generálním partnerem projektu byla letos společnost Škofin, parnery byly společnosti Mazars a Havel Holásek. Na projektu se podílely rovněž firmy Halada, Ogilvy Public Relations, Bohemia Sekt a Belles Fleurs.

Všechny články o ženách českého byznysu najdete ZDE.

TOP 5 ŽEN VEŘEJNÉ SFÉRY 2013

  1. Lenka Bradáčová
  2. Blanka Říhová
  3. Dana Drábová
  4. Eva Zamrazilová
  5. Alena Vitásková

TOP 25 žen českého byznysu 2013

1.
Simona Sokolová
jméno:
Simona Sokolová

funkce:
generální ředitelka společností Olma a Profrost, členka představenstva skupiny Agrofert
Generální ředitelkou jedné z největších tuzemských mlékáren Olma byla jmenována koncem roku 2008. Zároveň řídí společnost Profrost, významného výrobce hluboce zamraženého předpečeného pečiva, která patří také do skupiny Agrofert Holding. Na začátku roku se stala také členkou představenstva skupiny Agrofert, do níž jak Olma tak Profrost patří. Nově má za úkol dostat do černých čísel další firmy, a to Vodňanské kuře a slovenskou Hyzu. Svou profesní kariéru v potravinářství začínala jako vedoucí prodeje pro Moravu a poté pro ČR v Mlékárně Kunín, pracovala na pozici obchodní ředitelky potravinářské firmy Semix Pluso, od roku 2002 do roku 2006 působila jako výkonná ředitelka firmy Delta Frozen Products. Ve svém volném čase se věnuje zahradničení a pěstování bonsají. Je vdaná a má dospělou dceru. Simona Sokolová je zároveň vítězkou oborového žebříčku Zemědělství a potravinářství.
VÍCE INFORMACÍ ZAVŘÍT
2.
Renata Mrázová
jméno:
Renata Mrázová

funkce:
generální ředitelka ING Pojišťovna ČR/SR
Jako první Češka stanula na pozici generální ředitelky ING Pojišťovny, její předchůdkyní byla Australanka Alexis George. Nejprve zde zastávala funkci finanční ředitelky, a to hned nadvakrát, od roku 2000 a 2009. Nakrátko rozjela také vlastní byznys a kariéru v ING přerušila, stála například u zrodu Direct Pojišťovny, kde působila v letech 2006 až 2007 jako generální ředitelka a předsedkyně představenstva. V září 2009 se vrátila do ING opět na pozici finanční ředitelky, o dva roky později se stala generální ředitelkou. Vystudovala obor hospodářská politika a obchodní podnikání na VŠE v Praze. Ráda cestuje, jezdí na bruslích a maluje a zajímá se o historii umění. Poté, co prezident jmenoval Jiřího Rusnoka předsedou úřednické vlády, nahradila ho Mrázová ve funkci předsedy představenstva ING Penzijní společnosti. Sheryl Sandbergová, provozní ředitelka Facebooku, si ji vybrala, aby napsala předmluvu k české verzi její knihy. Letos je Renata Mrázová vítězkou oborového žebříčku Finance.
VÍCE INFORMACÍ ZAVŘÍT
3.
Taťána le Moigne
jméno:
Taťána le Moigne

funkce:
ředitelka Google ČR
V roce 2006 jako jediná zaměstnankyně zakládala českou pobočku Googlu. Tehdy to byl ještě vyhledávač, který v češtině nabízel jen čtyři služby a mezi uživateli měl 17procentní podíl. Teď v českých kancelářích Googlu sedí 25 lidí a barevné logo Googlu se na obrazovkách Čechů objevuje stejně často jako u tuzemského Seznamu. V informačních technologiích už le Moigne, která vystudovala informatiku na Vysoké škole ekonomické v Praze, působí 17 let. Před Googlem strávila deset let ve společnosti Microsoft, kde pracovala na obchodních a marketingových pozicích v Praze, Mnichově a Londýně. Mimo svět informačních technologií je autorkou dětských vzdělávacích her. Žije v Praze se svým mužem a šestiletým synem. Předloni le Moigne anketu TOP 25 žen českého byznysu vyhrála. Letos kromě třetího místa v celkovém žebříčku získala prvenství v oborovém žebříčku Telekomunikace, IT a technologie.
VÍCE INFORMACÍ ZAVŘÍT
4.
Michaela Chaloupková
jméno:
Michaela Chaloupková

funkce:
členka představenstva a ředitelka divize nákup skupiny ČEZ
V  energetickém byznysu je na vrcholových pozicích žen velmi málo. Michaela Chaloupková je jedinou ženou v představenstvu skupiny ČEZ - před ní nebyla žena v boardu dlouhých 14 let -  a ředitelkou divize nákupu. Před několika měsíci dostala na starost ve skupině ČEZ také společenskou odpovědnost (CSR), zároveň  odpovídá za odběratelsko-dodavatelské vztahy a nově i za personální otázky. V divizi nákup působí od začátku své kariéry v ČEZ v roce 2003. Když do firmy před osmi lety nastupovala na pozici obchodní referentky, byla to vlastně nejnižší nákupní pozice, která v divizi je. Postupem času poctivě absolvovala v hiearchii firmy cestu nahoru. Je vdaná, má malého syna. Za odpočinek považuje vaření a vypnout dokáže, když si vyrazí zaběhat do lesa. Michaela Chaloupková je zároveň vítězskou oborového žebříčku Energetika a těžba nerostných surovin.
VÍCE INFORMACÍ ZAVŘÍT
5.
Kateřina Jirásková
jméno:
Kateřina Jirásková

funkce:
Finanční ředitelka skupiny PPF, předsedkyně představenstva společnosti PPF
Kariéru odstartovala po absolvování VŠE jako obchodník s dluhopisy ve společnosti Conseq, do skupiny PPF nastoupila v roce 2000 na pozici portfolio manažera. Osm let řídila Generali PPF Asset Management - do konce loňského září spravovala jedno z největších portfolií ve střední a východní Evropě. Zodpovídala rovněž za výkonnost investic 27 firem Generali PPF Holdingu ve 14 zemích, jejichž aktiva dosahují 15 miliard euro. Od ledna je předsedkyní představenstva společnosti PPF a finanční ředitelkou celé skupiny PPF s aktivitami v desítkách zemí Evropy a Asie a s aktivy přesahujícími 22 miliard eur. Kateřina Jirásková je matkou osmiletého syna Davida a dvouletého Daniela. Ráda čte, většinou v noci. Volný čas věnuje nejraději dětem, společně jezdí na lyžích, kole či kolečkových bruslích.
VÍCE INFORMACÍ ZAVŘÍT
6.
Jaroslava Valová
jméno:
Jaroslava Valová

funkce:
majitelka a generální ředitelka Siko Koupelny
Zakladatelka, majitelka a současně generální ředitelka specializovaného obchodního řetězce SIKO koupelny vystudovala ekonomii a začala pracovat jako ekonomka. Podnikat začala před dvaceti lety s manželem a třemi nedospělými dětmi ve vesnické prodejně o rozloze 40 m2 a s rodinnými úsporami 150 tisíc korun. Po čtyřech letech podnikání se rozpadlo manželství a vedení firmy plně přešlo na matku a děti, které se již při studiu vysokých škol plně zapojily do společného podnikání. Dnes má řetězec 40 prodejen v Česku a na Slovensku, zaměstnává 800 lidí a dosahuje obratu přes 2 miliardy ročně. Jaroslava Valová žije ve vesnici zrodu firmy, ráda provozuje turistiku, alpské lyžování a cestuje. Firmu v nejbližší době hodlá předat svým dospělým dětem. Jaroslava Valová je zároveň vítězkou oborového žebříčku Obchod a služby, a také skokankou roku 2013.
VÍCE INFORMACÍ ZAVŘÍT
7.
Jaroslava Haid – Járková
jméno:
Jaroslava Haid – Járková

funkce:
generální ředitelka společnosti Henkel ČR
Funkci šéfky české pobočky společnosti Henkel převzala Haid-Járková před 5 lety. Na pozici generální ředitelky se vrátila v září 2011 po mateřské dovolené. Před svým jmenováním získávala 10 let zkušenosti v rámci firemního programu Job Rotation v zahraničí. Zkušenosti sbírala v Henkelu ve Vídni, Düsseldorfu či Záhřebu. Mezi její záliby patří jízda na kolečkových bruslích, pilates a zumba. Má ráda hudbu a volné chvíle nejraději tráví s rodinou a přáteli.
VÍCE INFORMACÍ ZAVŘÍT
8.
Libuše Šmuclerová
jméno:
Libuše Šmuclerová

funkce:
generální ředitelka společnosti Ringier Axel Springer CZ
Šéfuje jednomu z největších vydavatelství v Česku Ringier Axel Springer. Původně vystudovaná novinářka pracovala jedenáct let v TV Nova, kde zastávala funkci programové a výkonné ředitelky a byla také jednatelkou společnosti CET 21. Po svém odchodu z televize šéfovala klinice Asklepion, kterou spoluzaložila v roce 2004 s Romanem Šmuclerem. Ráda cestuje a jezdí na kole. Především je ale známá pro svůj svérázný a osobitý styl vedení lidí. Podle těch, kdo její práci znají, je jednou z nejpevnějších a nejvíce výkonově orientovaných manažerek v Česku. Loni v soutěži TOP 25 žen českého byznysu zvítězila a časopis Forbes ji dokonce označil za druhou nejvlivnější ženu Česka. Letos je vítězkou oborového žebříčku Marketing, komunikace a média.
VÍCE INFORMACÍ ZAVŘÍT
9.
Marta Guthová
jméno:
Marta Guthová

funkce:
místopředsedkyně představenstva a výkonná ředitelka divize Obchod a korporátní služby Letiště Praha
Kariéru ve společnosti Letiště Praha zahájila v dubnu roce 2006 jako ředitelka komerčních aktivit. Následující rok se stala výkonnou ředitelkou pro neletecký obchod a služby a na začátku roku 2009 byla jmenována vrchní ředitelkou pro neletecký obchod, provoz a nákup. Od března roku 2011 byla členkou představenstva akciové společnosti Český aeroholding. Před pár týdny se vrátila na Letiště Praha, kde je místopředsedkyní představenstva a výkonno ředitelkou divize Obchod a korporátní služby. Před nástupem do společnosti Letiště Praha pracovala 13 let pro anglickou investiční skupinu Flow East, kde zastávala od roku 1999 i funkci členky představenstva. Je absolventkou Open University ve Velké Británii. Je zakládající členkou Women in Business v rámci organizace International Business Forum. Volný čas nejraději tráví se svou rodinou, loni se jí narodil syn. Baví ji cestování, v zimě hlavně hory a lyžování.
VÍCE INFORMACÍ ZAVŘÍT
10.
Klára Starková
jméno:
Klára Starková

funkce:
členka vedení Generali PPF Holding
Vystudovala Vídeňskou ekonomickou univerzitu, obor ekonomie obchodu a business administration. Titul MBA získala na US Business School v Praze. Před nástupem do Generali PPF Holdingu pracovala jedenáct let v poradenské společnosti McKinsey & Company, kde začala jako analytik a později byla zvolena partnerkou. Od roku 2007 je členkou výkonného výboru Generali PPF Holdingu, kde je zodpovědná za aktivity holdingu v Polsku a na Slovensku, řídí také lidské zdroje a má na starosti rozvoj organizace. Stejně jako jsou velké cíle v její profesi, jsou „velké“ i její koníčky. Má kapitánské zkoušky na jachtu na moři, absolvovala kurz potápění v Egyptě. Tyto sporty ale musí počkat, až jí povyrostou děti a budou je dělat společně s ní. Zatím společně lyžují.
VÍCE INFORMACÍ ZAVŘÍT
11.
Petra Procházková
jméno:
Petra Procházková

funkce:
finanční ředitelka společnosti Agrofert Holding, členka představenstva skupiny Agrofert
Více než pět let je Petra Procházková finanční ředitelkou Agrofert. Vystudovala přitom Vysokou školu chemicko-technologickou obor Automatizované systémy řízení a s čísly nechtěla mít dlouho nic společného. Svou profesní kariéru začínala jako programátorka v krajské správě sboru požární ochrany, kde po třech letech musela přejít na odbor ekonomiky. I když změnila zaměstnání, u ekonomiky a financí už zůstala. V roce 1993 nastoupila do Agropolu, kde se brzy stala vedoucí ekonomického úseku, a o pět let později začala pracovat pro Agrofert. V něm dnes působí i jako členka představenstva celé skupiny. K odpočinku jí pomáhá fyzická aktivita, má ráda domácí práce, sport a cestování.
VÍCE INFORMACÍ ZAVŘÍT
12.
Hana Černochová
jméno:
Hana Černochová

funkce:
(bývalá) finanční ředitelka společnosti Vítkovice
Hana Černochová se odmítla ankety účastnit, a během letošního ročníku soutěže také opustila místo finanční ředitelky společnosti Vítkovice, kam nastoupila na jaře 2011 jako ředitelka logistiky. V minulosti pracovala například jako generální ředitelka státního podniku Letiště Praha, byla také finanční ředitelkou ŽS Brno a ekonomickou ředitelkou Dopravního podniku města Brna. Černochová absolvovala v roce 1986 národohospodářskou fakultu VŠE. Letos zvítězila v oborovoém žebříčku Zpracovatelský průmysl.
VÍCE INFORMACÍ ZAVŘÍT
13.
Dagmar Dubecká
jméno:
Dagmar Dubecká

funkce:
řídící partnerka a jednatelka, Kocián Šolc Balaštík, advokátní kancelář
Jako jediná žena je společníkem advokátní kanceláře Kocián Šolc Balaštík, a od loňska zároveň jednatelou a řídící partnerkou. Ačkoli uvedené by samo o sobě vystačilo na každodenní práci, snaží se nadále především vykonávat advokacii, kde se zaměřuje dlouhodobě zejména na obor fúzí a akvizic včetně korporačních restrukturalizací a dále obecné korporátní právo a právo hospodářské soutěže. V uvedených oblastech je kancelář dlouhodobě hodnocena mezi nejlepšími v Česku. Kanclelář loni získala tři významná ocenění. Stala se národní právní firmou roku 2012 v České republice (Chambers Europe Awards for Excellence), obdržela tzv. Silver Award v rámci udělování cen Best Central & Eastern European Law Firm 2012 (International Legal Aliance Summit & Awards). Získala ocenění Právnická firma roku 2012 pro domácí kancelář v ČR a zvítězila v kategorii Právo hospodářské soutěže (ePravo.cz). Dagmar Dubecká je zároveň vítězkou oborového žebříčku Právní služby, poradenství a audit.
VÍCE INFORMACÍ ZAVŘÍT
14.
Monika Mošová
jméno:
Monika Mošová

funkce:
ředitelka pro informační technologie, Telefónica Czech Republic
Od roku 2008 je ředitelkou pro informační technologie společnosti Telefónica Czech Republic. Vystudovala Přírodovědeckou fakultu Univerzity Karlovy, obor biochemie. Pracovala na Univerzitě Karlově a také na humanitní Středoevropské univerzitě v Praze. Po opuštění akademického světa se začala věnovat telekomunikačnímu oboru. Začínala v roce 1994 u mobilního operátora Eurotel a dále pak pokračovala jako mezinárodní poradkyně pro telekomunikace. Od roku 2002 se podílela na přípravě privatizace Českého Telecomu a následně na integraci fixních a mobilních služeb. Po vzniku společnosti Telefónica O2 v roce 2006 byla součástí managementu Divize rezidentních zákazníků.
VÍCE INFORMACÍ ZAVŘÍT
15.
Jiřina Nepalová
jméno:
Jiřina Nepalová

funkce:
ředitelka společnosti RENOMIA
Jiřina Nepalová vystudovala obor elektrotechnika. V pojišťovnictví působí od roku 1978, kdy začala pracovat v České pojišťovně na úseku likvidace majetkových a odpovědnostních škod. V průběhu více než patnáctileté praxe v pojišťovně postupně získala zkušenosti s pojištěním průmyslových a podnikatelských rizik a stala se vedoucí agentury průmyslových rizik České pojišťovny. Od roku 1993 je ředitelkou a akcionářem pojišťovací makléřské společnosti Renomia, která je dnes největší společností ve svém oboru v České republice s pobočkami v dalších zemích střední Evropy.
VÍCE INFORMACÍ ZAVŘÍT
16.
Lucie Vorlíčková
jméno:
Lucie Vorlíčková

funkce:
zakládající partnerka daňové a auditorské firmy Vorlíčková Partners
Před 19 lety založila vlastní poradenskou firmu, která dnes patří mezi jednu z největších tuzemských společností v oblasti daní a auditu a je dvorním poradcem pro německé a rakouské investory. Vorlíčková Partners zaměstnává okolo stovky lidí. Lucie Vorlíčková je členkou stálého vědeckého výboru mezinárodní finanční asociace IFA (International Fiscal Association) a členkou představenstva Česko-německé obchodní a průmyslové komory. Vystudovala ekonomii na vysoké škole v německém Würzburgu, o deset let později získala titul Master of Laws v evropském a mezinárodním daňovém právu na Tilburské univerzitě/Katolické univerzitě v Lovani, Belgii. Přednáší na Právnické fakultě Univerzity Karlovy v Praze.
VÍCE INFORMACÍ ZAVŘÍT
17.
Dita Stejskalová
jméno:
Dita Stejskalová

funkce:
řídící partnerka Ogilvy Public Relations,
V české pobočce přední společnosti v oboru firemní komunikace Ogilvy Public Relations pracuje už od roku 1994 a podílela se i na jejím založení. Pod jejím vedením získala firma několik mezinárodních ocenění. Koordinuje také aktivity Ogilvy PR ve střední a východní Evropě a je spoluautorkou knih o firemní komunikaci. Do ledna 2007 byla předsedkyní Výkonné rady APRA (Asociace public relations agentur). Kromě své běžné práce přednáší PR na vysokých školách. Vystudovala VŠE Praha, Fakultu mezinárodních vztahů se specializací na mezinárodní obchod, politiku a diplomacii. Je členkou správní rady Nadace BONA, která se stará o chráněné bydlení pro duševně nemocné a jejich zapojení do běžného života. Ve volném čase jí baví jezdit na koni a číst knihy.
VÍCE INFORMACÍ ZAVŘÍT
18.
Marta Slánská
jméno:
Marta Slánská

funkce:
generální ředitelka, jednatelka a majitelka Maxima Reality
V roce 1996 od základů vybudovala společnost Maxima Reality a od té doby stojí v jejím čele. V současnosti patří její firma mezi nejstarší a největší realitní kanceláře v Česku. Jako jediná ředitelka má vliv na všechna rozhodnutí ve firmě. Vládne sice tvrdou rukou – řídí se například heslem „V Maximě si může každý dělat, co já chci!“ - ale ve svých rozhodnutích je spravedlivá, díky dobrému hospodaření se firma nezadlužuje a nemusela propouštět. Maxima má téměř nulovou fluktuaci a mnoho jejích obchodníků zůstává u této firmy i víc než deset let. Za způsob, jakým firmu řídí, vyhrála například soutěž Ocenění českých podnikatelek. Letos poprvé figuruje v žebříčku TOP 25 žen českého byznysu a je první dámou oborového žebříčku Reality, development a stavební společnosti.
VÍCE INFORMACÍ ZAVŘÍT
19.
Marie Doušová
jméno:
Marie Doušová

funkce:
generální ředitelka Nestlé Baltic
Generální ředitelka Nestlé Baltics Marie Doušová v žebříčku zastupuje obor zemědělství a potravinářský průmysl. Před tím, než byla Doušová povýšena do vedení této nadnárodní korporace v Litvě, Lotyšsku a Estonsku, byla ředitelkou prodeje v Nestlé Česko. Pod vedením Doušové se byznys světové potravinářské jedničky v pobaltských republikách dostal z červených čísel.
VÍCE INFORMACÍ ZAVŘÍT
20.
Zdenka Klapalová
jméno:
Zdenka Klapalová

funkce:
jednatelka a ředitelka Knight Frank
Je jednatelkou a ředitelkou české pobočky Knight Frank, která se specializuje na komerční nemovitosti. Ve firmě už Klapalová působí dvaadvacet let, stará se o hlavní klienty společnosti a řídí klíčové zakázky. Stejně tak se zabývá rozvojem a posilováním skupiny po Evropě a pomáhá budovat její pobočkovou síť. Vystudovaná ekonomka, která v postgraduálním studiu plánování a managementu dokonce získala titul kandidátky věd, se poté, co dokončila studia, rozhodla, že kromě byznysu ji zajímá i psychologie, ve které si rovněž udělala doktorát. Zakládá si na skromnosti a zastává názor, že jakmile člověk podlehne jakémukoli pocitu sebeuspokojení, je to chyba. Tvrdí, že úspěch je pomíjivý, že by se jím člověk neměl opájet a  měl by to mít na paměti zejména ve chvílích, kdy se mu daří. Málokde se Klapalová zmiňuje o tom, že kromě tvrdého byznysu hodně času a energie věnuje podpoře nejrůznějším nekomerčním  projektům, v poslední době například rekonstrukci Domu sociální péče  Hagibor, je hrdá na pomoc filmovému dokumentu Zapomenuté transporty či publikaci Přežili peklo. Je i nadšenou sportovkyní. Pravidelně a často běhá, jezdí na motocyklu, je členkou tenisového oddílu.
VÍCE INFORMACÍ ZAVŘÍT
21.
Jane Townsend
jméno:
Jane Townsend

funkce:
regionální řídící partnerka právních praxí Allen & Overy
Regionální řídící partnerka právních praxí Allen & Overy ve střední a východní Evropě byla v květnu 2010 byla zvolena do celosvětové rady Allen & Overy. Pracovala na mnoha akvizicích, prodejích, reorganizacích a společných podnicích pro veřejně obchodované i neobchodované společnosti, a také na primárních emisích akcií a jiných emisích kapitálových cenných papírů. V České republice pracovala například pro společnost Česká rafinérská a měla na starost prodej pražské burzy do Vídně. Klienti chválí její schopnosti při poskytování služeb klientům a její podnikatelský přístup. Publikace Chambers o ní píše: „Dobře zná a má na paměti nejen právní, ale také praktické a taktické aspekty transakce.“
VÍCE INFORMACÍ ZAVŘÍT
22.
Kateřina Kratochvílová
jméno:
Kateřina Kratochvílová

funkce:
jednatelka a předsedkyně představenstva ICOM Transport
Podílí se na vedení celého koncernu. Po střední ekonomické škole nastoupila jako řadový pracovník do ČSAD Jihlava a měla prý obrovskou chuť učit se všemu novému. Osm let pracovala na jednotlivých odděleních firmy od ekonomického přes právní až po provozní úsek. Při sbírání zkušeností později zúročila fakt, že prošla všechny úseky společnosti. Podílela se i na tvorbě chybějících útvarů. Výhodou pro ni bylo, že znala chod firmy od základu. V roce 2002 se stala místopředsedkyní představenstva v ICOM Transport a o rok později vstoupila do jeho čela. Její motto zní: Nehledat problém, ale řešení. Svůj čas mimo kancelář tráví hlavně s rodinou, ale důležitý pro ni je i aktivní sport. Ráda běhá a hraje tenis. Její vášní je také kynologie, oblíbila si hlavně plemeno beauceron.
VÍCE INFORMACÍ ZAVŘÍT
23.
Tanja Richter
jméno:
Tanja Richter

funkce:
viceprezidentka pro technologie, Vodafone ČR
Obor telekomunikace, IT a technologie letos poprvé reprezentuje také Tanja Richter, viceprezidentka pro technologie operátora Vodafone Czech Republic. Richter se v létě roku 2011 stala ve zmíněné společnosti dočasnou viceprezidentkou pro technologie.Profesní dráhu zahájila studiem medicíny a pracovala jako zdravotní sestřička. Po dvou letech se zaměřila na medicínské inženýrství. Do Česka přišla z německé pobočky Vodafonu, kde působila od roku 1994 na různých manažerských pozicích. Ve volném čase se učí česky. Ráda sportuje - běhá, hraje badminton a také zahradničí.
VÍCE INFORMACÍ ZAVŘÍT
24.
Jana Hamršmídová
jméno:
Jana Hamršmídová

funkce:
ředitelka úseku geologie společnosti MND
Celou profesionální praxi se věnuje naftové a plynárenské problematice. Velkou část kariéry strávila ve společnosti MND (dříve Moravské naftové doly). Podílela se na odborné transformaci původní státní firmy v moderní prosperující akciovou společnost a na rozvoji aktivit podzemního skladování zemního plynu v MND. V období let 2004 až 2006 působila krátce na Slovensku ve společnosti Nafta, kde se dále zabývala problematikou podzemního skladování zemního plynu na komplexu PZP Láb, v letech 2006 až 2010 pak působila v Rakousku ve společnosti RAG jako člen projekčního a realizačního týmu projektu podzemního skladování zemního plynu „7 Fields“. Po úspěšném dokončení fáze I tohoto projektu se vrátila do MND, kde pracuje na pozici ředitelky úseku geologie. Prvním krokem na její nynější pozici bylo vytvoření rozvojové strategie MND v oblasti průzkumu a těžby uhlovodíků na českém území. Největší radostí v osobním životě jsou její dvě dcery, mezi záliby patří sport, cestování, kultura, studium. Nedávno se vdala.
VÍCE INFORMACÍ ZAVŘÍT
25.
Petra Průšová
jméno:
Petra Průšová

funkce:
regionální ředitelka Millward Brown Czech Republic
Šéfuje české pobočce výzkumné agentury Millward Brown a její prací je především koordinace poboček v regionu. Komunikuje s mateřskou Millward Brown a má na starosti i rozvoj nových projektů v Evropě. Vystudovala statistiku na Vysoké škole ekonomické v Praze a od roku 1992 učila například na VŠE. V roce 1995 založila vlastní agenturu pro výzkum trhu AMD a o 4 roky později byla jmenována ředitelkou právě vznikající agentury Millward Brown v České republice.
Po dvě volební období byla předsedkyní sdružení SIMAR, které soustřeďuje agentury pro výzkum trhu a veřejného mínění a v současnosti je také členkou poroty prestižních reklamních soutěží EFFIE a Zlatý středník. Má velmi ráda hlavně rockovou hudbu, divadlo a technologické novinky. O svém přínosu pro firmu nerada mluví, říká, že výzkum je týmová práce. Sama o sobě tvrdí, že ji baví zkoušet nové věci a zkoumat neprobádaná území.
VÍCE INFORMACÍ ZAVŘÍT
26.
Eva Zamrazilová
jméno:
Eva Zamrazilová

funkce:
členka bankovní rady České národní banky
Je uznávanou českou ekonomkou a členkou bankovní rady ČNB. Po studiu na národohospodářské fakultě VŠE vyučovala teorii statistiky a ekonomickou statistiku na VŠE. Pracovala také jako vědecký pracovník v Ústavu prognózování VŠE, v Ekonomickém ústavu ČSAV a Výzkumném ústavu práce a sociálních věcí. V 90. letech spolupracovala na řadě studií k tématice transformace české ekonomiky, absolvovala krátkodobé stáže v zahraničí. Doktorandské studium ukončila v roce 1990 na Katedře statistiky Národohospodářské fakulty VŠE. Od roku 1994 pracovala na makroekonomických analýzách a prognózách v Týmu hlavního ekonoma Komerční banky. Byla členkou vědeckého grémia České bankovní asociace v rámci Pracovní skupiny pro ekonomické a měnové otázky. Je také členkou předsednictva České společnosti ekonomické a nositelkou ceny ČSE. V současnosti přednáší makroekonomickou analýzu na Vysoké škole ekonomie a managementu. Dlouhodobě publikuje v domácím i zahraničním odborném tisku a přednáší na odborných konferencích. Členkou bankovní rady ČNB je od roku 2008.
VÍCE INFORMACÍ ZAVŘÍT
27.
Lenka Bradáčová
jméno:
Lenka Bradáčová

funkce:
šéfka Vrchního státního zastupitelství v Praze a prezidentka Unie státních zástupců ČR
Šéfkou Vrchního zastupitelství v Praze je Lenka Bradáčová od konce července loňského roku. Za velkého mediálního zájmu nahradila na jedné z nejsledovanějších justičních pozic kritizovaného Vlastimila Rampulu. Respektovaná právnička dohlíží na nejsledovanější kauzy v Česku – dozorovala mimo jiné první fázi stíhání bývalého hejtmana Davida Ratha. Bradáčová se narodila v Roudnici nad Labem, kde také vystudovala gymnázium. Po absolvování pražské právnické fakulty začala kariéru státní zástupkyně v Litoměřicích. V roce 2003 odešla do Ústí nad Labem, kde nastoupila na pozici náměstkyně krajského státního zástupce. Na starosti tam měla mimo jiné případ zastřelení romského útočníka v Tanvaldu či vraždu Honzíka Rokose, kterého zabila vlastní matka s přítelem. Lenka Bradáčová letos (stejně jako loni) zvítězila v žebříčku TOP 5 žen veřejné sféry.
VÍCE INFORMACÍ ZAVŘÍT
28.
Dana Drábová
jméno:
Dana Drábová

funkce:
předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost ČR
Jaderná fyzička Dana Drábová je bez nadsázky tváří jaderné energetiky v Česku. Už od roku 1999 vede Státní úřad pro jadernou bezpečnost ČR, v médiích často obhajuje tento druh výroby elektrické energie a vysvětluje některé problematické otázky laické veřejnosti. Drábová vystudovala gymnázium v Říčanech, poté se věnovala jaderné fyzice na ČVUT, titul inženýrky získala v oboru Dozimetrie a aplikace ionizujícího záření. Mezi lety 1985 až 1995 pracovala v Institutu hygieny a epidemiologie (později Státní zdravotní ústav), kde se mimo jiné věnovala studiu ionizujícího záření a jeho negativním účinkům. Poté vystřídala několik vedoucích funkcí ve svém oboru – například od roku 1996 vedla tři roky Státní ústav radiační ochrany. Dana Drábová je také komunální političkou, v současnosti působí jako místostarostka středočeských Pyšel.
VÍCE INFORMACÍ ZAVŘÍT
29.
Blanka Říhová
jméno:
Blanka Říhová

funkce:
imunoložka, bývalá ředitelka Mikrobiologického ústavu AV ČR
Je světově uznávanou imunoložkou a mikrobioložkou. Do Mikrobiologického ústavu Akademie věd ČR nastoupila již v roce 1964, v pouhých dvaadvaceti letech. Přírodovědeckou fakultu UK totiž začala studovat už když jí bylo šestnáct, do školy nastoupila jako pětiletá. Klíčový pro její kariéru je obor imunologie, v němž se v roce 1993 stala docentkou a za dalších osm let získala profesuru. Její tým společně s vědci z Ústavu makromolekulární chemie Akademie věd ČR vyvinul nové preparáty proti nádorovému bujení, které neničí imunitní systém. V preklinických testech dopadl výborně. Je autorkou více než 180 vědeckých publikací. Přednáší doma i v zahraničí. Za svou práci získala řadu ocenění. Má dvě dcery a čtyři vnoučata – dvě dívky a dva chlapce.
VÍCE INFORMACÍ ZAVŘÍT
30.
Alena Vitásková
jméno:
Alena Vitásková

funkce:
Předsedkyně Energetického regulačního ústavu
Vystudovala Vysoké učení technické v Brně a od sedmdesátých let pracovala na různých pozicích v Severomoravské plynárenské, kde nakonec zastávala i funkci generální ředitelky a místopředsedkyně představenstva. Od roku 2001 působila ve společnosti Transgas a RWE Transgas, kde se stala předsedkyní představenstva a generální ředitelkou. Pro své manažerské schopnosti získala v roce 2002 titul Manažerka roku. V čele Energetického regulačního úřadu (ERÚ) stojí od roku 2011. Vitásková v pozici šéfky ERÚ zpochybnila 1500 solárních elektráren, u nichž podle ní existuje podezření, že čerpají neoprávněně vysoké dotace a letos v červenci prohlásila, že se solární byznys vymkl kontrole. ERÚ tak pod jejím vedením zpochybňuje sumu v řádu desítek miliard korun. Po celou pracovní kariéru podporovala dobročinné akce, byla předsedkyní dozorčí rady Nadačního fondu manželů Livie a Václava Klausových a byla členkou správní rady mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro. Má dospělého syna, ráda cestuje a hraje golf.
VÍCE INFORMACÍ ZAVŘÍT