Anketa Hospodářských novin TOP 25 žen českého byznysu 2014

Hospodářské noviny vyhlásily anketu TOP 25 nejvýznamnějších žen českého byznysu letos již podesáté. Opět 25 nejvýznamnějších podnikatelek a manažerek vybírala odborná porota. Již počtvrté Hospodářské noviny vyhlašují také TOP 5 žen veřejné sféry, které letos zvolili zástupci vydavatelství Economia.

Potřetí přinášíme také oborové žebříčky 2014, které jako loni sestavila odborná porota. Letos v každém oborovém žebříčku vyhlašujeme jen vítězku, ostatní dámy jsou pak v žebříčku řazeny dle abecedy.

Na slavnostním galavečeru byly 26. listopadu vyhlášeny tyto žebříčky:

 • TOP 25 žen českého byznysu 2014 (hlavní žebříček) 
 • Královnou českého byznysu 2014 se stala generální ředitelka ING Pojišťovny ČR a SR Renata Mrázová, druhá je předsedkyně představenstva firem Olma, Profrost, Vodňanské kuře a Hyza Simona Sokolová, třetí generální ředitelka a majitelka společnosti Siko koupelny Jaroslava Valová
 • Skokankou roku 2014 se stala generální ředitelka společnosti Microsoft Česká republika Biljana Weber.
 • Oborové žebříčky (3. ročník) 
 • TOP 5 žen veřejné sféry (4. ročník) 
 • 10 žen uplynulého desetiletí

TOP 5 ŽEN VEŘEJNÉ SFÉRY 2014

 1. Lenka Bradáčová
 2. Věra Jourová
 3. Meda Mládková
 4. Eva Syková
 5. Tereza Maxová

TOP 25 žen českého byznysu 2014

1.
Renata Mrázová
jméno:
Renata Mrázová

funkce:
generální ředitelka ING Pojišťovna ČR/SR
Renata Mrázová, která se jako jediná žena v Česku už mnoho let pohybuje na vrcholových postech velké pojišťovací korporace, zažila další přelomový rok. Pojišťovací větev skupiny ING letos v červenci vstoupila na burzu už pod novým názvem NN Group. A Mrázová, která vede čtvrtým rokem životní pojišťovny ING v Česku a na Slovensku, neskrývá, že šlo o jeden z nejemotivnějších okamžiků její profesní kariéry. První dáma českého byznysu v ING pojišťovně nejprve zastávala funkci finanční ředitelky, a to hned nadvakrát, od roku 2000 a 2009. Nakrátko rozjela také vlastní byznys a kariéru v ING přerušila, stála například u zrodu Direct Pojišťovny, kde působila v letech 2006 až 2007 jako generální ředitelka a předsedkyně představenstva. V září 2009 se vrátila do ING opět na pozici finanční ředitelky, o dva roky později se stala generální ředitelkou. Vystudovala obor hospodářská politika a obchodní podnikání na VŠE v Praze. Ráda cestuje, jezdí na bruslích a maluje a zajímá se o historii umění. Je vdaná a má dvě dcery. Sheryl Sandbergová, provozní ředitelka Facebooku, si ji vybrala, aby napsala předmluvu k české verzi její knihy. Letos je Renata Mrázová také vítězkou oborového žebříčku Finance.
VÍCE INFORMACÍ ZAVŘÍT
2.
Simona Sokolová
jméno:
Simona Sokolová

funkce:
generální ředitelka společností Olma a Profrost, členka představenstva skupiny Agrofert
Působí jako generální ředitelka společností Olma a Profrost, má na starosti celou divizi bílého masa holdingu Agrofert, kde sedí v představenstvu. Šéfkou mlékáren Olma byla jmenována v roce 2008. Profrost, který je výrobcem hluboce zamraženého předpečeného pečiva, řídí nejdéle - devět let. Loni jí majitel Agrofertu Andrej Babiš svěřil vedení ztrátových firem Vodňanská drůbež a Hyza, včetně chovů kuřat a líhně v Chropyni. Od té chvíle je na cestách mezi Českem a Slovenskem. Sokolová začínala v potravinářství v Mlékárně Kunín jako vedoucí prodeje pro Moravu a poté pro celou ČR. Působila také jako výkonná ředitelka Delta Frozen Products. Pochází z Frýdku-Místku, žije v Olomouci, je vdaná a má dospělou dceru Natálii. Letos se stala také vítězkou oborového žebříčku Zemědělství a potravinářství. Na stupních vítězů se v anketě TOP 25 žen Simona Sokolová objevuje opakovaně.
VÍCE INFORMACÍ ZAVŘÍT
3.
Jaroslava Valová
jméno:
Jaroslava Valová

funkce:
majitelka a generální ředitelka Siko Koupelny
Zakladatelka, majitelka a současně generální ředitelka specializovaného obchodního řetězce SIKO koupelny vystudovala ekonomii a začala pracovat jako ekonomka. Podnikat začala před dvaceti lety s manželem a třemi nedospělými dětmi ve vesnické prodejně o rozloze 40 m2 a s rodinnými úsporami 150 tisíc korun. Po čtyřech letech podnikání se rozpadlo manželství a vedení firmy plně přešlo na matku a děti, které se již při studiu vysokých škol plně zapojily do společného podnikání. Dnes má řetězec 40 prodejen v Česku a na Slovensku, zaměstnává 800 lidí a dosahuje obratu přes 2 miliardy ročně. Jaroslava Valová žije ve vesnici zrodu firmy, ráda provozuje turistiku, alpské lyžování a cestuje. Firmu postupně předává svým dospělým dětem. Jaroslava Valová je zároveň vítězkou oborového žebříčku Obchod a služby.
VÍCE INFORMACÍ ZAVŘÍT
4.
Biljana Weber
jméno:
Biljana Weber

funkce:
generální ředitelka Microsoft Česká republika
Od července 2013 je generální ředitelkou české kanceláře společnosti Microsoft. Předtím dva roky vedla pobočku ve Slovinsku, odkud pochází. Za dosažené výsledky obdržela prestižní ocenění Chairman Award. Před příchodem do Microsoftu pracovala od roku 1992 pro IBM, naposledy jako marketingová ředitelka regionu střední Evropy, Blízkého východu a Afriky. Vystudovala obor podniková ekonomika na Sarajevské univerzitě a následně získala titul MBA na The Open University Business School ve Velké Británii.Ve volném čase ráda chodí na výstavy a koncerty, hraje golf a lyžuje. Je vdaná, má šestnáctiletou dceru a žije v Praze. Biljana Weber je skokankou roku v letošním žebříčku TOP 25 žen českého byznysu.
VÍCE INFORMACÍ ZAVŘÍT
5.
Kateřina Jirásková
jméno:
Kateřina Jirásková

funkce:
finanční ředitelka skupiny PPF, předsedkyně představenstva společnosti PPF
Kariéru odstartovala po absolvování VŠE jako obchodník s dluhopisy ve společnosti Conseq, do skupiny PPF nastoupila v roce 2000 na pozici portfolio manažera. Osm let řídila Generali PPF Asset Management - do září 2012 spravovala jedno z největších portfolií ve střední a východní Evropě. Zodpovídala rovněž za výkonnost investic 27 firem Generali PPF Holdingu ve 14 zemích. Od ledna 2013 je finanční ředitelkou skupiny PPF a předsedkyní představenstva společnosti PPF. Skupina PPF za poslední rok realizovala několik velkých transakcí. Tou nejvýznamnější se stalo odkoupení 66% podílu ve společnosti O2 Czech Republic od španělské Telefoniky. Kromě účasti na strategickém rozhodování v rámci managementu o této akvizici se Jirásková podílela na procesu jejího financování. Kateřina Jirásková je vdaná a má dva syny. Ráda čte, většinou v noci, sportuje a má ráda hudbu.
VÍCE INFORMACÍ ZAVŘÍT
6.
Taťána le Moigne
jméno:
Taťána le Moigne

funkce:
ředitelka Google ČR
V roce 2006 jako jediná zaměstnankyně zakládala českou pobočku Googlu. Tehdy to byl ještě vyhledávač, který v češtině nabízel jen čtyři služby a mezi uživateli měl 17procentní podíl. Teď v českých kancelářích Googlu sedí 25 lidí a barevné logo Googlu se na obrazovkách Čechů objevuje stejně často jako u tuzemského Seznamu. V informačních technologiích už le Moigne, která vystudovala informatiku na Vysoké škole ekonomické v Praze, působí 18 let. Před Googlem strávila deset let ve společnosti Microsoft, kde pracovala na obchodních a marketingových pozicích v Praze, Mnichově a Londýně. Mimo svět informačních technologií je autorkou dětských vzdělávacích her. Žije v Praze se svým mužem a synem. Letos je také první dámou oborového žebříčku Telekomunikace, IT a technologie.
VÍCE INFORMACÍ ZAVŘÍT
7.
Klára Starková
jméno:
Klára Starková

funkce:
členka vedení Generali PPF Holding
Vystudovala Vídeňskou ekonomickou univerzitu, obor ekonomie obchodu a business administration. Titul MBA získala na US Business School v Praze. Před nástupem do Generali PPF Holdingu pracovala jedenáct let v poradenské společnosti McKinsey & Company, kde začala jako analytik a později byla zvolena partnerkou. Od roku 2007 je členkou výkonného výboru Generali PPF Holdingu, kde je zodpovědná za aktivity holdingu v Polsku a na Slovensku, řídí také lidské zdroje a má na starosti rozvoj organizace. Stejně jako jsou velké cíle v její profesi, jsou „velké“ i její koníčky. Má kapitánské zkoušky na jachtu na moři, absolvovala kurz potápění v Egyptě.
VÍCE INFORMACÍ ZAVŘÍT
8.
Libuše Šmuclerová
jméno:
Libuše Šmuclerová

funkce:
předsedkyně představenstva a generální ředitelka společnosti Czech News Center
Šéfuje jednomu z největších vydavatelství v Česku. Původně vystudovaná novinářka pracovala jedenáct let v TV Nova, kde zastávala funkci programové a výkonné ředitelky a byla také jednatelkou společnosti CET 21. Po svém odchodu z televize šéfovala klinice Asklepion. Ráda cestuje a jezdí na kole. Především je ale známá pro svůj svérázný a osobitý styl vedení lidí. Podle těch, kdo její práci znají, je jednou z nejpevnějších a nejvíce výkonově orientovaných manažerek v Česku. Má dceru, partnerem Libuše Šmuclerové je Dominik Hašek. Letos je vítězkou oborového žebříčku Marketing, komunikace a média.
VÍCE INFORMACÍ ZAVŘÍT
9.
Martina Blahová
jméno:
Martina Blahová

funkce:
generální ředitelka Student Agency
Ačkoliv tráví čas se svým dítětem na rodičovské dovolené, na úspěšnou firmu zahrnující řadu činností od prodeje letenek, zájezdů, studijních pobytů, provoz autobusových linek a vlaků RegioJet má stále významný vliv. Vystudovala Střední zdravotní školu, studia na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity nedokončila. Dva roky strávila v USA na studijně-pracovním pobytu, po návratu působila v Dušek Tours, později vedla moravské pobočky německé cestovní kanceláře Neckermann. V roce 2009 začala řídit firmu Orbix, sesterskou společnost Student Agency, která se specializuje na služební cesty pro firemní klientelu. O rok později se stala generální ředitelkou celé Student Agency.
VÍCE INFORMACÍ ZAVŘÍT
10.
Zdenka Klapalová
jméno:
Zdenka Klapalová

funkce:
jednatelka a ředitelka Knight Frank Česká republika
Je jednatelkou a ředitelkou české pobočky Knight Frank, která se specializuje na komerční nemovitosti. Ve firmě už Klapalová působí třiadvacet let, stará se o hlavní klienty společnosti a řídí klíčové zakázky. Stejně tak se zabývá rozvojem a posilováním skupiny po Evropě a pomáhá budovat její pobočkovou síť. Vystudovaná ekonomka, která v postgraduálním studiu plánování a managementu dokonce získala titul kandidátky věd, se poté, co dokončila studia, rozhodla, že kromě byznysu ji zajímá i psychologie, ve které si rovněž udělala doktorát. Zakládá si na skromnosti a zastává názor, že jakmile člověk podlehne jakémukoli pocitu sebeuspokojení, je to chyba. Tvrdí, že úspěch je pomíjivý, že by se jím člověk neměl opájet a měl by to mít na paměti zejména ve chvílích, kdy se mu daří. Kromě tvrdého byznysu hodně času a energie věnuje podpoře nejrůznějším nekomerčním projektům, například rekonstrukci Domu sociální péče Hagibor, je hrdá na pomoc filmovému dokumentu Zapomenuté transporty či publikaci Přežili peklo. Je i nadšenou sportovkyní. Zdenka Klapalová je vítězkou oborového žebříčku Reality, development a stavební společnosti.
VÍCE INFORMACÍ ZAVŘÍT
11.
Věra Výtvarová
jméno:
Věra Výtvarová

funkce:
vedoucí partnerka auditorských služeb PwC Česká republika
Do konzultantské společnosti PwC nastoupila v roce 1994 hned po vysoké škole, protože chtěla pracovat pro nadnárodní společnost. Partnerkou v oddělení auditorských služeb byla od roku 2009. V červenci 2012 se stala vedoucí partnerkou auditorských služeb, postoupila do nejužšího vedení české pobočky PwC. Je členkou Komory auditorů České republiky a Asociace certifikovaných účetních ve Velké Británii. V rámci své auditorské praxe se věnuje významným tuzemským i mezinárodním společnostem působícím na českém trhu. Je hrdou mecenáškou Národního divadla. Věra Výtvarová je vdaná, má dceru a syna a s manželem si prohodili tradiční role - ona chodí do práce, on se stará o děti a domácnost.
VÍCE INFORMACÍ ZAVŘÍT
12.
Jaroslava Haid - Járková
jméno:
Jaroslava Haid - Járková

funkce:
generální ředitelka společnosti Henkel ČR
Funkci generální ředitelky české pobočky společnosti Henkel převzala Haid-Járková před 6 lety. Ve firmě ale pracuje od roku 1996. Henkel byla v roce 1996 první firma, kam po vysoké škole ekonomické poslala životopis. Před svým jmenováním generální ředitelkou získávala 10 let zkušenosti v rámci firemního programu Job Rotation v zahraničí. Zkušenosti sbírala v Henkelu ve Vídni, Düsseldorfu či Záhřebu. Od roku 2012 je ambasadorkou udržitelnosti v projektu Šampioni udržitelnosti a spoluautorkou globálního projektu firmy Sustainability Role Model. Mezi její záliby patří jízda na kolečkových bruslích, pilates a zumba. Je vdaná a má dceru.
VÍCE INFORMACÍ ZAVŘÍT
13.
Petra Procházková
jméno:
Petra Procházková

funkce:
finanční ředitelka společnosti Agrofert Holding, členka představenstva skupiny Agrofert
Petra Procházková je finanční ředitelkou Agrofert. Vystudovala přitom Vysokou školu chemicko-technologickou obor Automatizované systémy řízení a s čísly nechtěla mít dlouho nic společného. Svou profesní kariéru začínala jako programátorka v krajské správě sboru požární ochrany, kde po třech letech musela přejít na odbor ekonomiky. I když změnila zaměstnání, u ekonomiky a financí už zůstala. V roce 1993 nastoupila do Agropolu, kde se brzy stala vedoucí ekonomického úseku, a o pět let později začala pracovat pro Agrofert. V něm dnes působí i jako členka představenstva celé skupiny. K odpočinku jí pomáhá fyzická aktivita, má ráda domácí práce, sport a cestování.
VÍCE INFORMACÍ ZAVŘÍT
14.
Jiřina Nepalová
jméno:
Jiřina Nepalová

funkce:
ředitelka společnosti RENOMIA
Jiřina Nepalová vystudovala obor elektrotechnika. V pojišťovnictví působí od roku 1978, kdy začala pracovat v České pojišťovně na úseku likvidace majetkových a odpovědnostních škod. V průběhu více než patnáctileté praxe v pojišťovně postupně získala zkušenosti s pojištěním průmyslových a podnikatelských rizik a stala se vedoucí agentury průmyslových rizik České pojišťovny. Od roku 1993 je ředitelkou a akcionářem pojišťovací makléřské společnosti Renomia, která je dnes největší společností ve svém oboru v České republice s pobočkami v dalších zemích střední Evropy.
VÍCE INFORMACÍ ZAVŘÍT
15.
Hana Machačová
jméno:
Hana Machačová

funkce:
členka představenstva a náměstkyně generálního ředitele pojišťovny Kooperativa
Vystudovaná právnička pracuje v Kooperativě od roku 1995. Postupně působila ve funkci obchodní ředitelky agentury Střední Čechy, v roce 1998 se stala ředitelkou této agentury. V roce 2000 byla jmenována členkou představenstva pojišťovny Kooperativa, odpovídá za resort obchodu. Od roku 2012 je také náměstkyní generálního ředitele. Zároveň je předsedkyní výkonného výboru sekce obchodu v České asociaci pojišťoven a členkou Klubu manažerek České manažerské asociace. Původně chtěla být malířkou a plánovala studium na UMPRUM, nastoupila ale do státní správy a malování se začala věnovat jako svému koníčku, který jí vydržel dodnes. Státní správa ji brzy přestala bavit, a tak v roce 1984 nastoupila do České státní pojišťovny, kde se stala vedoucí odboru. Má syna a ráda lyžuje.
VÍCE INFORMACÍ ZAVŘÍT
16.
Jane Townsend
jméno:
Jane Townsend

funkce:
regionální řídící partnerka právních praxí Allen & Overy
Regionální řídící partnerka právních praxí Allen & Overy ve střední a východní Evropě byla v květnu 2010 zvolena do celosvětové rady Allen & Overy. Pracovala na mnoha akvizicích, prodejích, reorganizacích a společných podnicích pro veřejně obchodované i neobchodované společnosti, a také na primárních emisích akcií a jiných emisích kapitálových cenných papírů. V České republice pracovala například pro společnost Česká rafinérská a měla na starost prodej pražské burzy do Vídně. Klienti chválí její schopnosti při poskytování služeb klientům a její podnikatelský přístup. Publikace Chambers o ní píše: „Dobře zná a má na paměti nejen právní, ale také praktické a taktické aspekty transakce.“
VÍCE INFORMACÍ ZAVŘÍT
17.
Olga Humlová
jméno:
Olga Humlová

funkce:
výkonná ředitelka společnosti HB Reavis Group CZ
Výkonnou ředitelkou developerské společnosti HB Reavis v České republice je od srpna loňského roku. Do té doby se tato manažerka pohybovala dvě dekády v advokacii, jejím předchozím působištěm byla globální právní kancelář Dentons. Zde byla Olga Humlová dlouholetou partnerkou pražské a bratislavské kanceláře se zaměřením na právo nemovitostí, bankovnictví a financování. Vystudovala pražskou právnickou fakultu, na univerzitě v německém Heidelbergu pak absolvovala postgraduální studium práv. Po dvou letech praxe v Německu se vrátila do rodné vlasti. Mezi její koníčky patří zahradničení a farmaření.
VÍCE INFORMACÍ ZAVŘÍT
18.
Martina Hasmanová
jméno:
Martina Hasmanová

funkce:
generální ředitelka a jednatelka společnosti Saint-Gobain Sekurit ČR
„Do výroby se chodím podívat alespoň na chvíli každý den, kdy jsem ve firmě,“ říká Martina Hasmanová, když prochází okolo výrobní linky v závodě Saint- Gobain Sekurit v Hořovicích. Hasmanová ve firmě, která vyrábí skla pro auta, působí už od roku 1995. Tehdy obstála v ryze mužské konkurenci ve výběrovém řízení a nastoupila na pozici obchodní ředitelky. V roce 2012 postoupila v kariéře o stupeň výš, když převzala vedení hořovického závodu. Ten patří k nejlepším pobočkám skupiny na světě. Martina Hasmanová je letošní první dáma oborového žebříčku Zpracovatelský průmysl.
VÍCE INFORMACÍ ZAVŘÍT
19.
Lucie Vorlíčková
jméno:
Lucie Vorlíčková

funkce:
zakládající partnerka daňové a auditorské firmy Vorlíčková Partners
Před 20 lety založila vlastní poradenskou firmu, která dnes patří mezi jednu z největších tuzemských společností v oblasti daní a auditu a je dvorním poradcem pro německé a rakouské investory. Letos v říjnu se firma spojila s Rödl & Partner. Lucie Vorlíčková byla do roku 2013 členkou stálého vědeckého výboru mezinárodní finanční asociace IFA (International Fiscal Association) a od orku 2008 je členkou představenstva Česko-německé obchodní a průmyslové komory. Vystudovala ekonomii na vysoké škole v německém Würzburgu, o deset let později získala titul Master of Laws v evropském a mezinárodním daňovém právu na Tilburské univerzitě/Katolické univerzitě v Lovani, Belgii. Přednáší na Právnické fakultě Univerzity Karlovy v Praze.
VÍCE INFORMACÍ ZAVŘÍT
20.
Karolína Topolová
jméno:
Karolína Topolová

funkce:
generální ředitelka AAA auto
Od července 2012 je generální ředitelkou skupiny AAA Auto, která v regionu střední Evropy ročně prodá na 50 000 ojetých automobilů. Svou pracovní kariéru zahájila po maturitě v pražském hotelu Prague Hilton Atrium jako programová manažerka, v roce 1998 založila call centrum v AAA Auto a později se stala personální ředitelkou firmy. V roce 2007 se stala viceprezidentkou a podílela se na vstupu společnosti na českou a budapešťskou burzu cenných papírů. Od srpna 2009 byla pověřena řízením společnosti na Slovensku. Karolína Topolová absolvovala tříletý oxfordský výukový program operativního managementu. Vystudovala Andragogiku na Univerzitě J. Komenského. Od roku 2012 působí také ve funkci předsedkyně správní rady Dětské dopravní nadace. Je vdaná a má dceru. K jejím koníčkům patří běh, snowboard, badminton a nohejbal.
VÍCE INFORMACÍ ZAVŘÍT
21.
Marta Slánská
jméno:
Marta Slánská

funkce:
bývalá majitelka realitní kanceláře Maxima Reality
Marta Slánská je dcera Rudolfa Slánského, někdejšího generálního tajemníka KSČ, jenž byl v 50. letech minulého století popraven ve vykonstruovaném procesu. Jejím bratrem byl známý český disident Rudolf Slánský. Příjmení Slánská ji pronásledovalo až do listopadu 1989. Za bývalého režimu vystřídala různé profese od asistentky až po uklízečku. V roce 1996 se ve svých 47 letech postavila na vlastní nohy, založila realitní kancelář Maxima Reality. Ta dnes patří mezi nejúspěšnější realitní kanceláře na tuzemském trhu, loni utržila téměř 60 milionů korun a od své existence zprostředkovala obchody s nemovitostmi za několik miliard. Letos na podzim Marta Slánská realitní kancelář prodala lidem z developerské skupiny Finep. Její syn David rodinný podnik odmítl převzít.
VÍCE INFORMACÍ ZAVŘÍT
22.
Michaela Chaloupková
jméno:
Michaela Chaloupková

funkce:
členka představenstva a ředitelka divize správa skupiny ČEZ
V energetickém byznysu je na vrcholových pozicích žen velmi málo. Michaela Chaloupková je jedinou ženou v představenstvu skupiny ČEZ - před ní nebyla žena v boardu dlouhých 14 let - a ředitelkou divize nákupu. Na starost ve skupině ČEZ má také společenskou odpovědnost (CSR), zároveň odpovídá za odběratelsko-dodavatelské vztahy a za personální otázky. V divizi nákup působí od začátku své kariéry v ČEZ v roce 2003. Když do firmy nastupovala na pozici obchodní referentky, byla to vlastně nejnižší nákupní pozice, která v divizi je. Postupem času poctivě absolvovala v hiearchii firmy cestu nahoru. Je vdaná, má malého syna. Za odpočinek považuje vaření a vypnout dokáže, když si vyrazí zaběhat do lesa.
VÍCE INFORMACÍ ZAVŘÍT
23.
Jaroslava Rezlerová
jméno:
Jaroslava Rezlerová

funkce:
generální ředitelka ManpowerGroup ČR a SR
Absolventka Filozofické fakulty Univerzity Karlovy s dalším titulem z pražské VŠE a univerzity ve francouzském Lille měla v devadesátých letech na starosti lidské zdroje a marketing v české pobočce společnosti Michelin, pracovala pro Francouzsko-českou obchodní komoru. V roce 2001 se stala generální ředitelkou největšího zprostředkovatele práce v Česku, amerického Manpoweru, a od roku 2007 je zodpovědná i za Manpower na Slovensku. Kromě toho Jaroslava Rezlerová působí jako prezidentka Asociace poskytovatelů personálních služeb, což je profesní organizace sdružující zejména personální agentury.
VÍCE INFORMACÍ ZAVŘÍT
24.
Dagmar Dubecká
jméno:
Dagmar Dubecká

funkce:
řídící partnerka a jednatelka, Kocián Šolc Balaštík, advokátní kancelář
Jako jediná žena je společníkem advokátní kanceláře Kocián Šolc Balaštík, a od roku 2012 zároveň jednatelou a řídící partnerkou. Ačkoli uvedené by samo o sobě vystačilo na každodenní práci, snaží se nadále především vykonávat advokacii, kde se zaměřuje dlouhodobě zejména na obor fúzí a akvizic včetně korporačních restrukturalizací a dále obecné korporátní právo a právo hospodářské soutěže. Dagmar Dubecké se pravidelně dostává uznání i ze strany odborných právních žebříčků, ať už jde například o Chambers Global 2013, Chambers Europe 2013 (v obou případech v oblasti korporátního práva a fúzí a akvizic) nebo naposledy Who ´Who Legal v oblasti fúzí a akvizic pro rok 2014. Dagmar Dubecká je od roku 2013 členkou odvolací kárné komise České advokátní komory a také členkou představenstva Italsko-české obchodní a průmyslové komory.
VÍCE INFORMACÍ ZAVŘÍT
25.
Drahomíra Mandíková
jméno:
Drahomíra Mandíková

funkce:
členka představenstva a ředitelka firemních vztahů a komunikace společnosti Plzeňský Prazdroj
Drahomíra Mandíková pochází z Bratislavy. Své původní ekonomické vzdělání si rozšířila studiem sociální práce na Univerzitě Komenského v Bratislavě. V Plzeňském Prazdroji působí od srpna 2010, předtím pracovala 11 let v sesterské společnosti Pivovary Topvar na Slovensku. Jako členka představenstva a ředitelka firemních vztahů a komunikace je zodpovědná v České a Slovenské republice za oblast externích vztahů, ochrany firemních zájmů, firemní reputace. Vede oblast společenské odpovědnosti a udržitelného rozvoje. Je členkou předsednictva Českého svazu pivovarů a sladoven.Je také mentorkou talentovaných žen v programu Odyssey. Drahomíra Mandíková je vdaná, ráda cestuje a ráda relaxuje v přírodě.
VÍCE INFORMACÍ ZAVŘÍT
26.
Lenka Bradáčová
jméno:
Lenka Bradáčová

funkce:
Ředitelka Vrchního státního zastupitelství v Praze
Šéfkou Vrchního zastupitelství v Praze je Lenka Bradáčová od konce července. Za velkého mediálního zájmu nahradila na jedné z nejsledovanějších justičních pozic kritizovaného Vlastimila Rampulu. Devětatřicetiletá právnička dohlíží na nejsledovanější kauzy v Česku – dozorovala mimo jiné první fázi stíhání bývalého hejtmana Davida Ratha. Bradáčová se narodila v Roudnici nad Labem, kde také vystudovala gymnázium. Po absolvování pražské právnické fakulty začala kariéru státní zástupkyně v Litoměřicích. V roce 2003 odešla do Ústí nad Labem, kde nastoupila na pozici náměstkyně krajského státního zástupce. Na starosti tam měla mimo jiné případ zastřelení romského útočníka v Tanvaldu či vraždu Honzíka Rokose, kterého zabila vlastní matka s přítelem.
VÍCE INFORMACÍ ZAVŘÍT
27.
Věra Jourová
jméno:
Věra Jourová

funkce:
Evropská komisařka pro spravedlnost, ochranu spotřebitelů a otázky rovnosti
Politička dostala letos v listopadu na starost spravedlnost, ochranu spotřebitelů a otázky rovnosti pohlaví v Evropské komisi. Zpráva přesto vyvolala mezi politiky vlnu kritiky, protože členka hnutí ANO původně usilovala o ekonomický post. Na určité kontroverze okolo svého jména je ale politička zvyklá. V letech 2001–2003 pracovala jako vedoucí odboru regionálního rozvoje Krajského úřadu Kraje Vysočina, kde se zabývala také eurodotacemi. Po odchodu z krajského úřadu pracovala nejdříve jako ředitelka dotačního odboru a pak dva roky jako náměstkyně ministra na ministerstvu pro místní rozvoj. V roce 2006 se ale kvůli údajnému přijetí dvoumilionového úplatku v kauze Budišov dostala do vazby, kde strávila třicet tři dní. Policie si pro ni za přítomnosti kamer a novinářů přijela přímo na letiště, když se Jourová vracela ze služební cesty. Její vinu se ale nikdy nepodařilo dokázat. Vystudovala Právnickou a Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze.
VÍCE INFORMACÍ ZAVŘÍT
28.
Meda Mládková
jméno:
Meda Mládková

funkce:
mecenáška umění
Meda Mládková letos oslavila 95. narozeniny. Rozená Marie Sokolová vyrůstala v rodině sládka zámeckého pivovaru v Zákupech. Život ji ale zavál za hranice. Mladá milovnice umění se během druhé světové války protloukala jako tanečnice po střední Evropě. Na nějakou dobu zakotvila ve Švýcarsku, kde začala studovat, objevovala evropské galerie a muzea. V roce 1955 poznala svého druhého manžela – Jana Mládka, který tehdy vedl v Paříži pobočku Mezinárodního měnového fondu. Ve stejném roce se seznámila s Františkem Kupkou. Medu Mládkovou tehdy Kupkovy obrazy natolik uchvátily, že se rozhodla Kupkovo dílo propagovat. Její celoživotní snahy o podporu a záchranu umění jsou patrné mimo jiné patrné i v pražském Museum Kampa.
VÍCE INFORMACÍ ZAVŘÍT
29.
Eva Syková
jméno:
Eva Syková

funkce:
ředitelka Ústavu experimentální medicíny Akademii věd ČR, senátorka
Eva Syková sama přiznává, že její cesta k medicíně byla ovlivněna náhodou. Po skončení gymnázia nedostala z politických důvodů doporučení ke studiu na vysoké škole. Chybělo málo a pokračovala by v podnikatelské tradici svého otce. Přesto se jí podařilo získat praxi a dostat se k výborným neurovědcům. Dnes je těžištěm její vědecké práce výzkum chorob mozku a míchy a výzkum kmenových buněk. Světově uznávaná odbornice vede Ústav experimentální medicíny Akademie věd ČR. Kromě vědeckého bádání zastupuje Eva Syková od října 2012 občany Prahy 4 v Senátu Parlamentu ČR. Zaměřuje se zejména na politiku v oblasti vědy a vzdělávání, životního prostředí, zdravotnictví a sociální péče. Od března 2013 je poradkyní předsedy vlády pro vědu a výzkum. V září 2014 se stala členkou a 1. místopředsedkyní Rady pro výzkum, vývoj a inovace.
VÍCE INFORMACÍ ZAVŘÍT
30.
Tereza Maxová
jméno:
Tereza Maxová

funkce:
zakladatelka Nadace Terezy Maxové dětem
Tereza Maxová se v sedmnácti letech zúčastnila konkurzu francouzské modelingové agentury a krátce po revoluci odjela do Paříže. Během kariéry spolupracovala s celou řadu významných fotografů a její tvář byla na titulních stranách prestižních módních časopisů. Maxová stále patří mezi žádané modelky, přesto se její jméno častěji objevuje ve spojení s pomocí dětem. Modelčin život se zásadně změnil v roce 1996, když stála před kojeneckým ústavem v pražské Krči. Následně se rozhodla věnovat energii těm nejmenším. Založila Nadaci Terezy Maxově dětem, která se věnuje prevenci nežádoucího odebírání dětí z rodinného prostředí, podpoře náhradního rodičovství a kompenzaci nedostatků ústavní péče. Po maturitě na gymnáziu nastoupila na Právnickou fakultu Univerzity Karlovy, za dva roky se ale studium rozhodla ukončit.
VÍCE INFORMACÍ ZAVŘÍT